Huvudförhandling i mål angående hets mot folkgrupp

Idag torsdag den 28 hålls huvudförhandling i det mål där åklagaren vid Linköpings tingsrätt åtalat en man för hets mot folkgrupp, för att ha skapat och spridit en film som delats på internet där bland annat en koran bränns utanför Domkyrkan i Linköping.

Åklagaren har vid Linköpings tingsrätt väckt åtal för hets mot folkgrupp. Huvudförhandling i målet kommer att hållas i Jönköpings tingsrätt.

Hets mot folkgrupp

Den misstänkte 27-åringen som åtalas för hets mot folkgrupp för att ha skapat och spridit en film som delats på internet där bland annat en koran bränns nekar till brott. Enligt åtalet har filmen försetts med musik som förknippas med moskéattacken i Christchurch, Nya Zeeland, 2019. Filmen skapades och publicerades för närmare tre år sedan.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
8.8 ° C
9 °
8.2 °
100%
5.1m/s
100%
ons
14 °
tor
14 °
fre
12 °
lör
11 °
sön
10 °