Mannersons Fastigheter har idag gjort ett strategiskt och värdefullt förvärv genom att underteckna ett avtal med det helägda kommunala bolaget.
Det är kvarteret Gjuteriet 2 som är föremål för köpet. Kvarteret består av fem byggnader på adresserna Gjuterigatan 1A-1D, Gjuterigatan 5 samt Södra Oskarsgatan 3A-3C.
Kulturområde eller exploateringsyta?
I området finns det ett teknikkluster med cirka femtio företag, ett flertal kulturverksamheter som till exempel Alka och Skylten. Värdet på kvarteret kommer att öka på sikt området utvecklas i samband med Ostlänkens nya dragning och ett nytt stationsläge.
Ur säck i påse
Nu säljer Sankt Kors hela Gjuteriet 2 där byggnader som Cleantech Park och Skylten finns. Den förestående utvecklingen av Gjuteriet gör det till en strategisk tidpunkt för försäljning av byggnaderna i samband med att området ska utvecklas vidare för framtiden.
-Det är viktigt att vi följer vårt uppdrag att sälja mogna fastigheter vid rätt tillfälle, säger . Jag vill samtidigt understryka att det har varit av yttersta vikt att sälja till en aktör som vill vara en långsiktig engagerad part i Gjuteriets fortsatta utveckling och som värnar om kunderna i området, menar Anna-Maria Jakobsson, vd på Sankt Kors i ett pressmeddelande.



