Igår kväll klockan 21:21 larmas polis till en adress i Eneby i Norrköping efter att inringare hört flertalet smällar i området.
Polisen rycker ut till platsen med flertalet patruller där man arbetar med att säkra platsen genom att upprätta avspärrningar och utrymma området. Det rör sig om flertalet skotthål i ett fönster som anträffats i ett bostadshus.
Skotthål i vägg
Polisen har senare anträffat flertalet skotthål i en vägg samt dörrkarm på den aktuella adressen. Man har även hittat tomhylsor i byggnadens trapphus.
Polisen arbetar bland annat med att knacka dörr i området och söka vittnesuppgifter. Man arbetar vidare med att säkra spår och insamla mer information om misstänkt aktivitet i området runt den tiden smällarna hörts.
Ring 114 14
En förundersökning gällande grovt vapenbrott samt grovt olaga hot har inletts. Det är ännu oklart om någon skadats fysiskt i samband med händelsen. Polisen har ännu inte gripit någon till följd av detta.
Polisen är intresserad av vittnesuppgifter från allmänheten efter händelsen. Om man sett, hört eller på något sätt iakttagit något avvikande är man välkommen att höra av sig till polisen på 114 14.



