Svenska Stadsnät har årsmöte i Konsert & kongress

Idag inleds Svenska Stadsnäts årskonferens i Konsert & kongress i Linköping. Civilminister Erik Slottner inledningstalar på temat på Sveriges digitala utveckling.

Även frågor som fortsatta bredbandsutbyggnad samt vilka områden som behöver prioriteras under mandatperioden är något som avhandlas årskonferensen.

Civilministern kommer att passa på, när han ändå är i Linköping, att besöka Mjärdevi Science Park.

Medlemmar i 200 kommuner

Svenska Stadsnätsföreningen är en bransch- och intresseorganisation som representerar stadsnät i närmare 200 kommuner och 125 leverantörer av tjänster och utrustning inom bredbandsområdet. Föreningen företräder därmed en absolut majoritet av de aktörer som aktivt investerar i ny modern infrastruktur för bredband i Sverige.

– Svenska Stadsnätföreningen är en viktig organisation för svensk digitalisering och jag ser fram emot att få träffa dem och andra aktörer på årskonferensen, säger civilminister Erik Slottner.

Årskonferensen avslutas imorgon kväll med Mingel på O´Learys med klassisk pytt i panna.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
10 ° C
10.2 °
9.8 °
100%
5.1m/s
100%
ons
12 °
tor
13 °
fre
12 °
lör
13 °
sön
10 °