Blåljus: Hund gick igenom isen vid Snavudden

Två personbilar i kollision E4 Vikingstad – Linköping igår eftermiddags. Mycket oklara uppgifter i nuläget men vi kommer uppdatera texten. Räddningstjänst från Linköping och Mjölby på väg.

Fordonen står i mitträcket så norrgående stängs av helt till att börja med för att säkra platsen. Ett körfält är nu öppnat med reducerad hastighet. Det förekommer mycket skräp på vägbanan som måste städas av.

Räddningstjänsten lämnar nu platsen och polis och bärgare har anslutit. Ingen av de drabbade önskade medfölja ambulans.

Hund gick igenom isen

Larm klockan 14:05 om en hund som gått igenom isen vid Roxen Snavudden Ljungsbro.

Räddningstjänsten har varit på plats och gjort en bra insats. Hunden är uppe och får nu värme och omtanke. Beröm till station Ljungsbro som gjorde en snabb insats.








RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °