Hot mot skola på Hultvägen i Åby

Under torsdagen fick polisen vetskap om ett skriftligt hot som riktats mot en skola på Hultvägen i Åby, Norrköping. Polis har varit på platsen för informationsinhämtning.

En förundersökning gällande olaga hot mot grupp inleddes. Polisen arbetar med ärendet enligt de rutiner som finns. Det finns ingen misstänkt gärningsperson.

Polispatrullerna som har varit på plats har samtalat med skolpersonal om händelsen. Skolan tog beslut om utrymning, det är alltså inte något beslut från polisen.

En polispatrull kvarstannade för att vara behjälpliga med utrymningen, polis har nu lämnat platsen.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
9 ° C
9.2 °
8.7 °
100%
4.6m/s
100%
ons
14 °
tor
14 °
fre
12 °
lör
11 °
sön
10 °