Botrygg bäst i Sverige på ”att finnas där – när det behövs”

Den 9:e februari delades priset Kundkristallen ut, för 18:e året i rad, till de fastighetsbolag som utsetts till Sveriges bästa hyresvärdar. Botrygg AB kammade inte hem någon Kristall denna gång i Aktivbos kundundersökning/tävling.

Bostadsföretaget tävlade i klassen 1000-3999 lägenheter och sett till hela undersökningen så är Botrygg det bolag i Sverige som har högst resultat i kategorin:

”Hjälp när det behövs”. I den kategorin har hyresgästerna betygsatt bolagets service utifrån parametrarna: -hjälp vid anmälan av fel, -Få felet reparerat inom rimlig tid, -Pur städade fastighetsskötaren/reparatören efter sig och – kvalitet på utförd arbete/åtgärd. Botrygg fick hela 94,7 procent i kundnöjdhet i kategorin.

Mannerssons vann en kristall

I kategorin högsta serviceindex i klassen 200 – 999 lägenheter vann Linköpingsföretaget Mannerssons Fastighets AB.

Botrygg kan konstatera att företagets serviceindex är 7,5 procent högre än alla företags genomsnittliga branschindex. Resultatet landade på 88,9 procent.

Om Kundkristallen: Sveriges bästa hyresvärdar

Sedan 2005 uppmärksammar AktivBo Sveriges bästa hyresvärdar. Kundkristaller delas ut till de fastighetsbolag som lyckats bäst, både privata och kommunala bostads- och fastighetsbolag. Som vanligt är det ingen jury eller kommitté som avgör vinnarna – utan hyresgästerna själva.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °