Brottsligheten i Ryd ökade under slutet av 2020 då beslutade Linköpings kommun att sätta in extra resurser i stadsdelen.

Enligt Polisens statistik har antalet anmälda våldsbrott och tillgreppsbrott i Ryd sjunkit med närmare 72 procent under mellan åren 2020-2022.

Arbete under kväller och helger

Nya områdesteam, som framför allt arbetade under kvällar och helger, förstärkt närvaro av fältverksamheten, ordningsvakter och tillskapandet av en trygghetspunkt tillsammans med Frivilliga resursgruppen.

– Från kommunens sida kommer vi alltid göra allt vi kan för att få bort kriminaliteten från våra gator. Vi kommer fortsätta arbeta hårt för att öka tryggheten i Linköping och driva detta arbete tillsammans med Polisen, fastighetsägare och andra samhällsaktörer för det är genom detta samarbete som vi kan åstadkomma en förändring, säger Niklas Borg (M), kommunstyrelsens ordförande i ett pressmeddelande.

Polis och fastighetsägare

Även Polisen kraftsamlade, enligt det medborgarlöfte som undertecknades tillsammans med kommunen i början av 2021, bland annat genom att öka den polisiära närvaron i Ryd. Därtill ökade samverkan ytterligare mellan områdespolisen och skolorna i området. En utbyggnad av polisens övervakningskameror samt ett framgångsrikt utredningsarbete resulterade också i att flera tongivande kriminella inte längre påverkade området.

Stora delar av den positiva utvecklingen i Ryd har också uppnåtts genom det viktiga samarbetet med fastighetsägarna som vidtagit åtgärder för att minska inbrott och stölder och samt deras trygghetsvärdar i området.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °