Flera artister klara för Bonfire festivalen på Stångebrofältet nästa år

Bonfire Festival gjorde succé vid premiären i Linköping i september i år med 9 500 besökare per kväll. Nu är första artisten klar för festivalen nästa år på Stångebrofältet i Linköping den 8-9 september 2023.

Det som är Swedish House Mafia-stjärnan Sebastian Ingrosso som blir första headliner till Bonfire festivalen.

Bolaget är också klara

Sebastian Ingrosso är bland annat känd för sina hits ”More Than You Know” och ”Don’t You Worry Child”. Publikfavoriten och omåttligt populära gruppen Bolaget är också klara för festivalen 2023.

– Bonfire festival var ett välkommet tillskott till Linköpings musikliv och stärker vår profil som studentstad ytterligare. Vi fick en smakstart i år då stämningen på Stångebrofältet var magisk. Nästa år kommer att bli ännu bättre, säger Anders Thorén, evenemangsansvarig på Visit Linköping, som har en aktiv roll i genomförandet av festivalen på kommunens hemsida.

– Vi fick ett varmt mottagande av publiken och satsar nu på att utveckla festivalen vidare. Vi har ett mycket gott samarbete med Visit Linköping och har knutit till oss starka lokala partners som hjälper oss vidare i våra ambitioner, säger Peter Arkhult, vd för Homerun Festivals som också driver festivalerna Brännbollsyran och Bayside Festival.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °