Polis: Misstänkt våldtäkt i Norrköping

Under lördagsmorgonen fick polisen vetskap om en misstänkt våldtäkt som skett inne i en bostad i Norrköping. Våldtäkten har skett tidigare under natten/morgonen.

Det är en man som misstänks för att ha våldtagit en vuxen kvinna. De är inte obekanta för varandra sedan tidigare. Bostaden där brottet begåtts spärrades av.

Senare greps den misstänkte av polis. Den gripne mannen är i 45-årsåldern och misstänks för våldtäkt. Polisens presstjänst har inga uppgifter om eventuella fysiska skador gällande kvinnan.

Polisen i Östergötland har hanterat cirka 110 ärenden. Polispatrullerna har hanterat rutinärenden exempelvis berusade personer, viltolyckor och trafikkontroller.

Polisen larmades 23 10 till en adress i området Ekkällan i Linköping med anledning av ett misstänkt inbrott. Personen som larmade polisen hade sett personer röra sig inne på en byggarbetsplats. Polis åkte till platsen och två män påträffades, männen hade plockat på sig föremål från byggarbetsplatsen. Båda greps misstänkta för stöld genom inbrott. Senare anhölls duon. Männen är i 60- respektive 65-årsåldern.

Misshandel

Polisen larmades 01 11 till en bostad i centrala Norrköping med anledning av ett bråk inomhus. Polis åkte till platsen. En man misstänks för att ha misshandlat en kvinna han har en relation till. Mannen greps misstänkt för misshandel. Kvinnan var vaken och talbar, hon ska inte ha fått allvarliga fysiska skador. Mannen som greps är i 60-årsåldern.

Bil krockade med träd

Polisen larmades 01 24 till Norra Promenaden i Norrköping. Detta med anledning av en bilist som kört vårdslöst och som sedan hade kört in i ett träd. Polis åkte till platsen för att få mer information om ärendet. Det framkom att bilisten hade kört trafikfarligt och att bilisten hade kört i hög hastighet. Föraren, en man i 35-årsåldern, visade tecken på alkoholpåverkan och han misstänks för grovt rattfylleri samt grov vårdslöshet i trafik. Mannen fick följa med för tillnyktring och han har ännu inte hörts formellt. Mannens körkort har omhändertagits.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °