Polisnatten: Brand i klubbstugor och chaufför stångad av tjur

Polisens regionledningscentral har under natten mellan 22 00 och 07 06 hanterat ett 70-tal ärenden som rör Östergötlands län.

Två personer har omhändertagits för fylleri eller påverkan av narkotika.

Brand i klubbstugor

Polis och räddningstjänst kallades 02 236 till Prinsparaplyvägen i Åby utanför Norrköping. Det brann i flera stugor tillhörande en skytteklubb. Det konstaterades också att flera vapenskåp var uppbrutna. Initiala uppgifter gör gällande att klubben inte längre är aktiv på platsen. En anmälan om skadegörelse genom brand är upprättad och platsen är dokumenterad.

Stångad av tjur

Polis och räddningstjänst larmades 07 06 till Valdemarsvik med anledning av en arbetsplatsolycka. En chaufför  hade i samband med ilastning av en tjur blivit stångad i ansiktet. Målsägaren fördes med ambulans till sjukhus för vård. Han var då vaken men ej talbar på grund av skadans art. Polisen pratar nu med personer som var närvarande för att utreda vad som hänt och hur förloppet gick till. En anmälan om vållande till kroppskada genom arbetsplatsolycka upprättas

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
9 ° C
9.2 °
8.7 °
87%
4.6m/s
100%
tis
10 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
10 °