Polisnatten: Koldioxidutsläpp på en restaurang

Polisen i Östergötland har hanterat 55 ärenden mellan klockan 22 00 och 07 00. Ingen har gripits och inga grövre brott har kommit till polisens kännedom. Händelser i urval:

Polisen fick samtal 22 12 om misshandel i Vilbergen, Norrköping. Två personer ska ha försökt ta en cykel från en man. Cyklisten ska ha blivit skallad och slagen, men de ska inte ha lyckats ta cykeln. Polis kom till platsen. Någon misstänkt kunde inte hittas. En anmälan om misshandel upprättades. Den drabbade mannen ska inte ha varit i behov av ambulans.

Upplevde yrsel på restaurang

Det kom larm 02 53 om att flera personer upplevde yrsel på en snabbmatsrestaurang på Norra promenaden i Norrköping. Restaurangen utrymdes. Polis, räddningstjänst och ambulans kom dit. Det handlade eventuellt om ett koldioxidutsläpp från en maskin. Ambulanspersonal ska ha tittat till de drabbade, men ingen ska ha varit nämnvärt skadad. Polisen bedömde händelsen initialt som en arbetsplatsolycka. Patrullen dokumenterade omständigheterna och tog uppgifter för en anmälan om vållande till kroppsskada genom arbetsplatsolycka.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °