UF-mässa på Anders Ljungstedts gymnasium

Nu på torsdag förmiddag är det dags för en UF-mässa igen. I år är mässan på Anders Ljungstedts gymnasium. Under eftermiddagen sker den publika prisutdelningsceremonin.

I Ung företagsverksamhets (UF) utbildning får de unga entreprenörerna bilda ett företag och utveckla sina affärsidéer vilket nu ska visas upp på mässan.

Det är cirka 100 olika företag som ställer ut, samtliga företagare läser på någon av de kommunala gymnasieskolorna i Linköping.

– Intresset för att få ställa ut på mässan är högt. I år kommer cirka 100 olika entreprenörer att ställa ut, vilket är roligt att se, säger Karin Nyman, utvecklingsstrateg på Utbildningsförvaltningen på kommunens hemsida.

Marknadsföra sina produkter och tjänster

Inför mässan får de unga entreprenörerna bygga sin helt egna monter för att sedan under mässan marknadsföra och sälja sin produkt eller tjänst till besökare. De är även med och tävlar med sitt företag.

– Tävlingsmomenten består av sex olika kategorier: Bästa säljare, monter, kreativa företag, hantverk, produkt och hållbara företag. Juryn för tävlingen är personer från näringslivet, säger Karin Nyman och fortsätter.

– Ett UF-företag består vanligtvis av tre till fem medlemmar och drivs inom ett eller fler ämnen på alla gymnasieprogram. Under året som UF-företagare kan eleven delta i olika aktiviteter som regionala utbildningsdagar, tävlingar och mässor.

Ett UF-företag består vanligtvis av tre till fem medlemmar och drivs inom ett eller fler ämnen på alla gymnasieprogram. Under året som UF-företagare kan eleven delta i olika aktiviteter som regionala utbildningsdagar, tävlingar och mässor.

Tävlingsmomenten består av sex olika kategorier:

  • Bästa säljare
  • Bästa monter
  • Bästa kreativa företaget
  • Bästa hantverk
  • Bästa produkt
  • Bästa hållbara företaget

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °