På grund av pandemin har informationsutbytet kring gymnasieskolan genom ”Öppet hus” aktiviteter och fysiska besök blivit lidande. Men nu kommer eleverna återigen att kunna besöka skolorna under omvalsperioden.
Mellan den 19 april och den 23 april bjuder alla de sex kommunala gymnasieskolorna in till Öppet hus.
Ställa frågor och få svar
Öppet hus är traditionellt en viktig del inför gymnasievalet och de brukar alltid var välbesökta.
– På öppet hus får elever och anhöriga möjlighet att besöka skolorna de är intresserade av och få se deras lokaler. Detta är ett bra tillfälle för blivande gymnasieelever att ställa sina frågor till lärare och elever som går på skolan. Jag hoppas att många tar chansen och besöker våra skolor, säger Åsa Ridne, avdelningschef Gymnasie- och vuxenutbildningen på kommunens hemsida.
Mellan den 15 april och den 3 maj är det omvalsperiod i Östergötland. Du som elev har då möjlighet att göra ändringar i ditt tidigare gymnasieval. Du kan lägga till val, ta bort val, ändra ordning på dina val eller göra ett helt nytt val.
Mer information om tider och datum för Öppet hus finns på kommunens hemsida.
https://www.linkoping.se/nyheter/nyheter/valkommen-till-oppet-hus-pa-gymnasieskolorna/



