Starkt bokslutsresultat för Länsförsäkringar Östgöta

År 2021 blev ett mycket starkt år för kundägda Länsförsäkringar Östgöta. Det betyder att sakförsäkringskunderna får dela på 300 miljoner kronor i återbäring.

Återbäringen kommer att betalas ut till cirka 200 000 östgötar under midsommarveckan.

Förbättrad lönsamhet

Under 2021 har Länsförsäkringar Östgöta vuxit inom samtliga affärsområden, sakförsäkring-, bank- och livaffär, och förbättrat lönsamheten i en marknad med kraftigt ökande konkurrens.

– De senaste åren har varit en tuff tid för människor och företag och vi befinner oss just nu i en mycket orolig och skrämmande tid. Då känns det extra bra att vi även i år kan betala tillbaka en del av våra kunders sakförsäkringspremier, säger Stefan Nyrinder, vd Länsförsäkringar Östgöta i ett pressmeddelande.

Åskskydd erbjuds

Även om det totala antalet skador ligger på en relativt låg nivå jäm­fört med innan pandemin 2019 så har antalet skador och kostnaderna för dessa ökat under det senaste året. Större skador orsakade av bränder var fler samt ökande kostnader för material under 2021 i jämförelse med året innan

– Att skapa trygghet för våra kunder och östgötarna i stort är vårt främsta uppdrag. Därför är det skadeförebyggande arbetet oerhört viktigt. Under 2021 har vi bland annat erbjudit åskskydd till kunder på utsatta platser, fortsatt jobba med trafiksäkerhet och utvecklat våra samarbeten med polis, räddningstjänst och fastighetsbolag.

Bokslutssiffror för Länsförsäkringar Östgöta 2021:

  • Resultatet före skatt var 1512 (548) miljoner kronor.
  • Premieintäkten för sakförsäkringsaffären var1623 (1561) miljoner kronor.
  • Den totala skadekostnaden uppgick till 1120 (1019) miljoner kronor och fördelar sig på 72 000 (74 000) skador.
  • Premieinkomsten för livförsäkringar uppgick till 946 (847) miljoner kronor.
  • Bankens affärsvolym, det vill säga summan av in- och utlåning, har ökat till 41 757 (37 651) miljoner kronor.

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °