Gratis parkering i centrum- på vissa platser

Nu inför Linköpings kommun återigen tillfällig gratis parkering på vissa platser i city.

Åtgärden görs för att underlätta för stadens näringsliv samt för kommuninvånare som har ärenden i city men vill undvika att resa kommunalt just nu.

Möjlighet till förlängning finns

Gratis parkering på angivna platser börjar gälla den 28 januari och gäller fram till den 29 april 2022.

-Pandemins utveckling sätter återigen kommunens småföretagare och invånare i en pressad situation. Från kommunens sida är det viktigt att vi gör allt vi kan för att underlätta i detta tuffa läge, detta är en del i våra ansträngningar, säger Muharrem Demirok (C), ordförande i samhällsbyggnadsnämnden i en kommentar på kommunens hemsida.

Kommunen kommer sätta upp skyltar med gällande information vid parkeringsplatserna. På vissa platser saknas de vita linjer i marken, som i vanliga fall markerar en parkeringsplats. Detta beror på att några av parkeringsplatserna inte är ordinarie parkeringsplatser.

Platser med gratis parkering:

På Ågatan, mellan Repslagaregatan och Sankt Larsgatan går det att parkera gratis i 30 minuter på markerade platser.

På Snickaregatan, mellan Storgatan och Kungsgatan går det att parkera gratis i 30 minuter.

På Snickaregatan, mellan Storgatan och Ågatan.

På Snickaregatan, mellan Ågatan och Kungsgatan.

På Nygatan, mellan Läroverksgatan och Apotekaregatan går det att parkera i 30 minuter.

På Borggårdsgatan går det att parkera gratis i 60 minuter.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °