Isbanan på Stora torget vandaliserad

Isbanan på Stora torget är tillfälligt avstängd på grund av skadegörelse mot kylaggregatet.
Det var på nyårsdagen som skadegörelsen på isbanan upptäcktes. Hockey practice som hyr ut anläggningen till kommunen kommer att göra en polisanmälan om skadegörelse skriver kommunen på sin hemsida.

– Det är jättetråkigt att någon medvetet förstört för Linköpingsborna. Vi jobbar nu tillsammans med Linköpings Innersta för att åtgärda problemet så snart som möjligt, säger Michael Brask, chef kulturscener och ungdom.

Ingen prognos när banan är åkbar
Det finns skyltar och markeringar uppsatta som talar om att isbanan är avstängd. Det är ännu ovisst när den kan öppna igen, men man jobbar för högtryck för att göra isen åkbar så snart som möjligt.

– Isbanan har varit väldigt välbesökt och uppskattad hos Linköpingsborna så vi hoppas att det snart ska gå att åka skridskor på Stora torget igen, säger Michael Brask.

RELATERADE ARTIKLAR

I torsdags delade landshövding Gunilla Svantorp ut priset Årets Företagare och ÅretsUnga Företagare Östergötland....
Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °