Under Natten; Inbrott viltolyckor och berusade personer

Polisen i Östergötland har hanterat cirka 45 ärenden mellan klockan 22 00 och 06 00. Ingen har gripits under denna tidsperiod.

Polispatrullerna har också hanterat rutinärenden exempelvis berusade personer, viltolyckor och trafikkontroller men inga grövre brott har kommit till polisens kännedom.

Inbrott på Jägarvallasvägen

Strax efter midnatt kontaktade väktare polisen gällande ett inbrott på Jägarvallsvägen i Linköping. Någon, eller några, hade tagit sig in i lokalen som tillhör ett företag. Polis åkte till adressen men ingen misstänkt gärningsperson påträffades. Minst ett fönster ska ha varit uppbrutet. I nuläget är det oklart vad som har tillgripits. En anmälan om stöld genom inbrott har upprättats. Det finns ingen misstänkt för brottet.

Ytterligare ett inbrott

Polisen larmades klockan 22 31 till ett företag på Jungmansgatan i Norrköping med anledning av ett inbrott. Väktare hade noterat ett inbrott och kontaktade polis. Minst en ruta ska ha krossats till lokalen. Flera polispatruller åkte till platsen men ingen misstänkt gärningsperson påträffades. I nuläget är det oklart vad som har stulits. En anmälan om stöld genom inbrott upprättades, det finns ingen misstänkt. En brottsplatsundersökning genomfördes.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °