Kostar mindre att resa mellan klockan 08.30 och 15.00

Trafik- och samhällsplaneringsnämnden beslutade nyligen att Östgötatrafiken ska införa olika priser vid olika tider på dygnet, så kallade tidsdifferentierade priser.

Det innebär att det kommer att kosta mindre att resa i lågtrafik och kosta mer att resa i högtrafik. De nya priserna börjar gälla i februari nästa år.

Öka nöjdheten vid kollektivt resande

Anledningen till att tidsdifferentierade priser införs är bland annat locka nya resenärer, skapa mer plats, öka nöjdheten och minska behovet av att sätta in extra fordon.

– Vi vill ge resenärerna möjligheter att flytta sitt resande i högtrafik till resande i lågtrafik. På sikt handlar det om att få fler att använda kollektivtrafiken. För de som väljer lågtrafik blir det billigare och för de som väljer högtrafik skapas det mer plats och mindre trängsel, säger Michael Cornell (C), ordförande i trafik- och samhällsplaneringsnämnden i ett uttalande på Regionens hemsida.


Förändringen innebär att den genomsnittliga skillnaden i pris mellan resor i högtrafik och lågtrafik blir 10 procent. Till högtrafik räknas vardagar mellan klockan 6.30 och 8.30 liksom mellan klockan 15.00 och 17.00.
Närtrafik-, skärgårdstrafik- och skolbiljetter påverkas inte av förändringen då samtliga har en egen prismodell.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
9 ° C
9.2 °
8.7 °
87%
4.6m/s
100%
tis
10 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
10 °