Linköping

”Vin i Linköping” – Mässan drog folk i helgen

I fredags och lördags bjöd ”Vin i Linköping” mässan in till en helg med vinet i fokus. Rött vin, vitt vin, gammalt vin, nytt vin, stilla vin, mousserande vin, och kanske ditt favoritvin. Allt detta erbjöds av ett fyrtiotal utställare i form av vinimportörer och en hel del lokala vin o ölproducenter.

Vin mässan brukar alltid dra mängder av besökare, så var fallet även under helgens två dagars arrangemang. Det var inte enbart provsmakning av drycker utan också mat (ostar, chark, choklad bland annat) som erbjöds i  Konsert & Kongress.

Vinsafari, Speedtastings, Live musik, after work och olika intressanta seminarier var populära inslag i mässan.

Flertal lokala utställare på plats

Bränneribolaget AB är ett lokalt Micro-destilleri i Tornby Linköping, Östergötland. Foto: Tommy Pettersson

Bland utställarna kunde besökarna ta del av Bränneribolagets drycker och kunskap från den nya generationens Brännerier som utvecklar och förfinar den svenska snapstraditionen.

  • Bränneribolaget drivs av sex stycken vänner som har intresse i att utveckla den svenska snapsen där inspirationen hämtas från Östgötaslätten.

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer