Linköping

Seniordagen i morgon i Konsert och kongress med 87 utställare

I morgon är det dags för mässan Seniordagen på Linköping Konsert och kongress. Seniordagen, som tidigare hette Äldredagen, har arrangerats sedan 1993 och är en mötesplats för seniorer i Linköping.
Årets mässa fokuserar på att inspirera till ett aktivt och tryggt liv. Programmet innehåller bland annat musik, föreläsningar om hemberedskap och hur man skapar en trygg hemmiljö, men också inspiration till ett aktivt liv.
Fokus på säkerhet
– Seniordagen ger en härlig möjlighet för Linköpings seniorer att hämta inspiration och uppleva kultur tillsammans, och samtidigt få viktig samhällsinformation och tips om aktiviteter och tjänster just för dem. Det brukar bli många fina möten och samtal i vimlet, säger Åsa Tåhlin Hejdeborn, kulturarbetare på Linköpings kommun och samordnare för Seniordagen, i ett pressmeddelande.
Jonatan Hermansson, ordförande i vård- och äldreomsorgsnämnden, inviger dagen klockan 10:00.

Programpunkter:
– Hemberedskap i fokus: Frivilliga resursgruppen (FRG) föreläser om hur man bäst förbereder sig och sitt hem för kriser i samhället.
– Livslust efter 60: Författaren Elisabeth Wahlin föreläser om ”100% livslust” och att hitta nya vägar efter att ha fyllt 60 år.
– Tryggt hemma: Räddningstjänsten informerar om hur man skapar en säker hemmiljö.
– Musik: Östgötabandet gör en stor jazzhyllning till Georg Riedel och dagen avslutas med Kulturarbetarnas konsert ”Musikens legender”. Utöver scenprogrammet fylls Konsert och kongress av 87 olika utställare från föreningar, kommunala verksamheter och näringsliv.

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer