Foto: Tommy Pettersson
Flygdagarna den 22–23 augusti förväntas bli Linköpings största evenemang genom tiderna och ha en omfattande påverkan på trafiken. Därför kommer en gratis skyttelbuss gå från resecentrum direkt till Flygdagarna.
För att underlätta för besökare att ta sig till Malmen erbjuder Försvarsmakten gratis skyttelbussar från Järnvägsavenyn vid Linköpings resecentrum direkt till Flygdagarna, med avgångar var tionde minut.
– Bussarna kör en egen väg in till området, vilket ger besökarna som väljer bussen en smidigare och snabbare väg till Flygdagarna än de som väljer att ta bilen, säger Mattias Näsström, biträdande trafikchef på Östgötatrafiken, i ett pressmeddelande.
För att möta det ökade resandet förstärks även Östgötapendeln. Under lördagen och söndagen går tågen varje halvtimme mellan klockan 06:45 och 20:45.
– Vi räknar med att trafiken kommer att vara hårt belastad under helgen. Det kommer att påverka framkomligheten i hela området och kan leda till förseningar även i den övriga kollektivtrafiken. Därför rekommenderar vi alla resenärer att söka sin resa innan de ger sig iväg, säger Mattias Näsström.
Det går självklart också att resa med Östgötatrafikens ordinarie busstrafik. Linje 3 och linje 6, stannar vid hållplatsen Mårdtorpsgatan i Ryd, på gångavstånd till flygplatsområdet. Linje 6 går därifrån vidare direkt till Kärna kors och stannar inte vid hållplatsen Flygvapenmuseet under flygdagarna.
Även linje 5, 26, 39 och 572 får ändrade färdvägar under helgen. Alla förändringar syns vid en sökning av resa i appen eller på
.
I korthet:
Den här webbsajten använder cookies.
Läs mer