BLÅLJUS: Stöld, stöld och rattfylleri

Polisen har hanterat ett 70-tal händelser i Östergötlands län.

Rattfylleri – Motala

Polis fick igår kväll kännedom om att en man eventuellt kör rattfull från Örebro till sitt hem utanför Motala. Bilen larmas ut och en patrull åker mot hemadressen där föraren, en man i 45-årsåldern anträffas. Han blåser positivt och blir misstänkt för rattfylleri. 

Norrköping – Stöld ur fordon

Allmänheten larmade under natten om att en man krossat en ruta på en parkerad bil i Gamla Staden i Norrköping. Polisen kan gripa mannen en liten bit från platsen och han blir misstänkt för stöld ur fordon alternativt skadegörelse. Då mannen, som är i 35-årsåldern, är påtagligt berusad hävs gripandet om blir ett omhändertagande enligt LOB.

Ljungsbro – Stöld genom inbrott

Ett larm går i ett bostadshus i Ljungsbro utanför Linköping. Larmbolaget kan se hur två män befinner sig i bostaden och hur de avviker när larmet går. Polisen rycker ut med bland annat hundpatrull, men tjuvarna lyckas komma undan. Det är oklart vad som tillgripits och en brottsplatsundersökning ska genomföras under dagen. 

RELATERADE ARTIKLAR

I dag, den 30 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Östergötland. Länsstyrelsen har...
I över 18 år har Geraud Markets arrangerat "International food festival" som varje år...
I dag tisdag den 29 september var det dags för en presskonferens där ett...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
klar himmel
14 ° C
14.2 °
13.7 °
98%
4.1m/s
0%
ons
14 °
tor
19 °
fre
18 °
lör
17 °
sön
16 °