”Gött häng” – vid Strandfiket – 7 juli

Ett efterlängtat serveringstillstånd och ett skapligt fint väder har förgyllt Mickeys strandfik i år vilket har lett till att Michael Gharib har fått fler besökare än vad som var fallet under samma tidsperiod förra året.

Strandfiket erbjuder också, precis som förra året, olika, kulturella program nere vid beachen.

Den sjunde juli är det dags för Gött Häng – Ett samtal om humanism; Mellan klockan 17 00 0ch 20 00 kommer Linda Davidsson att dela sin syn på humanism, basisten Nicklas Brännström framför en Intergalaktisk solobaskonsert. Götthänget avslutas så småningom med musikgruppen Den fria planeten – A very prettty band.

Soppa serveras!

Förutom att ovanstående intressanta program serveras till Strandfikets gäster så kommer En vegetarisk delikatess/med bröd att erbjudas under kvällen. Det behövs ingen anmäla och det är Fri entré till evenamanget.

Det är föreningen: Ett Mänskligare Samhälle som arrangerar det hela i samarbete med Mickeys Strandfik. Missa inte detta event!

Ett mänskligare samhälle:
Vi vill bo i en stad där människor ser, möts och hjälper varann. Där ingen lämnas ensam i misär och utsatthet. Där humanism inte är ett politiskt beslut utan en självklarhet. Där gemenskap och inkludering är ledord.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
9 ° C
9.2 °
8.7 °
81%
5.7m/s
100%
tis
8 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
11 °