Nu i sommar blev det som Gharib funderat länge på verklighet; Öl och vinrättigheter på Strandfiket. Foto: Tommy Pettersson
Michael Gharib som driver Strandfiket nere vid Stångån har under flera år gått och pratat om att det skulle vara ”nice” att kunna servera öl och vin i hans populära fik.
I år slog han till, och sökte permanent serveringstillstånd i samband med att reglerna för serveringstillstånd för alkoholhaltiga drycker förenklades.
Igår vid lunch damp serveringstillståndet ner i Gharibs mejlbox och idag har ett flertal gäster serverats framförallt öl men även några glas cider har gått åt i värmen.
-Redan igår var efterfrågan stor hos mina gäster. Jag hann enbart köpa in öl till de gäster som önskade. Men idag har jag skaffat ett mindre sortiment av vin, cider och öl, berättar en glad entreprenör på Strandfiket som enligt ryktet klarade provet inför serveringstillståndet med beröm godkänt.
-Kommunen har varit, hjälpsamma, snabba och effektiva med tillståndsprövningen, säger Gharib som nu har fått ett kontinentalt komplement, i form av servering av alkoholhaltiga drycker, till de klassiska utbudet äventyrsgolf, cykelbussar och trampbåtar. Stångån har fördjupats för turister nu när serveringstillståndet på Strandfiket medger att tillgodose de besökande önskaemål.
Den här webbsajten använder cookies.
Läs mer