Nyheter

Minus för LHC

Linköping Hockey Club presenterar nyligen det samlade ekonomiska resultatet för säsongen 2025/2026 med kommentarer från VD/klubbdirektör Carl-Johan Stålhammar.

Efter tre raka år med plusresultat redovisar vi ett underskott på 3 984 407 kronor. Vi tar självfallet fullt ansvar för utfallet och har gjort en noggrann analys av orsakerna. Samtidigt har flera delar av verksamheten nått starka resultat.

Säsongen har präglats av betydligt högre personalkostnader inom herrlaget än väntat, främst till följd av omfattande förändringar i spelartruppen och ledarstaben. Dessa ökade kostnader har inte fullt ut kunnat matchas av intäkterna. Trots det negativa resultatet uppfyller klubben alla krav för SHL:s elitlicens, och styrelsen har under året haft beredskap att vid behov vidta ytterligare åtgärder för att säkerställa detta.

Samtidigt är vi mycket stolta över de kommersiella framgångarna som den här säsongen har fortsatt att öka. Klubben hade kommersiella intäkter på 95,7 miljoner kronor, vilket var en ökning med 9 miljoner kronor mot föregående räkenskapsår. Detta visar på en fortsatt stark utveckling av klubbens attraktionskraft hos partners och supportrar, en trend vi är fast beslutna att bygga vidare på. Allt detta enligt ett pressmeddelande från just LHC

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer