Saab och Scania Frankrike har gemensamt tecknat ett avtal med franska försvarsupphandlingsmyndigheten Direction générale de l’armement (DGA) om leverans av Giraffe 1X för Scanias taktiska fordon till franska Försvarsmakten.
Saab och Scania Frankrike har bildat ett gemensamt konsortium under avtalets löptid. Leveranserna av radarsystemen kommer att ske mellan 2026 och 2027.
Avtalet omfattar 17 Giraffe 1X radarer till den franska Försvarsmakten. En Giraffe 1X kommer att användas för test- och utvärderingsändamål och 16 Giraffe 1X kommer att installeras på Scania V3P-chassi, ett taktiskt fordon utvecklat av Scania Frankrike och dess SPAD-division (Scania Public and Defense) i Angers, Frankrike. Avtalet inkluderar även reservdelar, utbildning och support.
−Vi är stolta över att samarbeta med Scania Frankrike kring detta viktiga avtal, där målet är att modernisera den korträckviddiga, och mycket korträckviddiga, förmågan till luftförsvar för den franska Försvarsmakten, säger Carl-Johan Bergholm, chef för Saabs affärsområde Surveillance, i ett pressmeddelande.



