Ungern tog emot två nya Gripen stridsflygplan

Den ungerska försvarsmakten firade30 april mottagandet av två nya Gripen C, som ska opereras av 101:a flygflottiljen, baserad på Kecskemét flygbas, Ungern.

Detta följer på kontraktet som undertecknades mellan det ungerska försvarsministeriet och FMV (Försvarets materielverk) i februari 2024. Leveransen av två nya flygplan, de första av fyra, bekräftar Saabs förmåga att leverera enligt plan till sina kunder.

Ungern har opererat Gripen sedan 2006. Med kontraktet som undertecknades i februari 2024 kommer Ungern att operera 18 Gripen C/D med de senaste uppgraderingarna.

–  Med ett långsiktigt moderniseringsprogram i Ungern, och tack vare Saabs beredskap att investera i ett utvecklingscenter i landet, kommer Ungern, som partner till Saab och Sverige, att kunna påverka, utveckla och dra nytta av den kontinuerliga utvecklingen och driften av Gripensystemet”, säger Lars Tossman, chef för Saabs affärsområde Aeronautics i ett pressmeddelande.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
8.8 ° C
9 °
8.1 °
89%
4.6m/s
100%
tis
8 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
11 °