Länsstyrelsen utför naturvårdsbränning i naturreservat

Måndagen den 27 april kommer Länsstyrelsen Östergötland att genomföra en naturvårdsbränning på gränsen mellan Finspångs och Norrköpings kommuner. Rökutvecklingen väntas bli kraftig och lukten kommer att kännas i flera dagar.

Bränningsobjektet ligger i St Hjälmmossens naturreservat cirka 14 kilometer väster om Vånga på gränsen mellan Norrköpings och Finspångs kommuner. Området som ska brännas är totalt ungefär 12 hektar stort.

Bränningen beräknas starta mitt på dagen och fortsätta fram till kvällen. Efterbevakningen pågår tills den sista rökhärden slocknat plus tre dagar efteråt.

– St Hjälmmossen är redan en mycket naturvårdsintressant skog och syftet med bränningen är att förstärka de värden som finns kopplade till ljusöppna tallskogar. Området är också intressant ur ett artperspektiv och vi hoppas på intressanta fynd efter bränningen, säger Marcelle Johansson biolog på Länsstyrelsen Östergötland.

Säkerheten är viktig

Naturvårdsbränning sker då väder och markförhållanden är gynnsamma. Det ska vara mycket torrt i markerna för att branden ska få önskat resultat och gynna växter och djur. Detta gör att det även kan inträffa under rådande eldningsförbud.

Säkerheten är mycket viktig i samband med naturvårdsbränningar. Det kommer vara gott om personal på plats för bränningen.

Själva bränningen genomförs av en bränningsentreprenör samt med inhyrda entreprenörer för eftersläckning. Allt sker i samarbete med räddningstjänst, polis, kustbevakning, SOS Alarm och skogsbrandflyg. Allmänheten har blivit informerad via massutskick till hushållen och lokalradio innan branden startas.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °