Då får barn som tidigast han en smart telefon

 

Regeringen ger Folkhälsomyndigheten i uppdrag att sammanställa kunskap om samband mellan barns hälsa och välmående och barns innehav av en egen smart telefon. Myndigheten ska även överväga för- och nackdelar med att införa en regel, riktlinje eller rekommendation om när barn som tidigast bör få en egen smart telefon, och i förekommande fall ange hur en sådan bör införas. 

Folkhälsomyndigheten ska senast den 30 juni 2026 lämna en delredovisning av uppdraget till Regeringskansliet.

– I och med att allt fler barn tidigt får egna smartphones har techjättarna fått en direktingång i barnens liv. De har kopplat ett järngrepp om barnens tid och uppmärksamhet. Barnen exponeras för skadligt och olämpligt innehåll samtidigt som fysisk aktivitet, sömn och gemenskap trängs undan. Detta måste få ett slut, säger socialminister Jakob Forssmed, i ett pressmeddelande.  

– Alla barn har rätt till en trygg uppväxt och ljus framtid. Så när vi ser tecken på att ökad skärmtiden kan påverka barns hälsa negativt måste vi agera. Med ökad kunskap får vi bättre förutsättningar för framtida beslut som kan skapa en tryggare och mer hälsosam skärmanvändning för våra barn, säger socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall, på samma ställe. 

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
9 ° C
9.2 °
8.7 °
81%
5.7m/s
100%
tis
8 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
11 °