Stort intresse för Taktält på bilar

Intresset för taktält för bilar ökar för varje år som rullar på. När man är ute och åker på sommarvägarna möter man fler och fler bilar med ett hopslaget paket på taket som innehåller ett tält.

Taktält finns hos många tillverkare och finns även i flera modeller i olika storlekar och prislägen.

På Suzuki Sven Almevik bil i Linköping har man hakat på det växande intresset för Taktält.
– Vi har sålt Taktält till flera av våra Suzukikunder, det passar utmärkt till våra fyrhjulsdrivna modeller säger Robert Almevik och fortsätter.

– Det smarta med ett tält på biltaket är att det inte tar upp någon plats i bagaget. Hittar man ett ett bra ställe där man vill stanna, oavsett hur det er ut på marken på platsen, så är det bara att slå upp tältet och vakna upp i den valda miljön.

”Provapåtält”
Det finns även företag som hyr ut Taktält om man vill prova på hur det känns innan man köper sitt eget biltaktält. Taktältet går även kombinera om man har husvagn så får man fler sovrum på semestern.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
8.8 ° C
9 °
8.1 °
89%
4.6m/s
100%
tis
8 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
11 °