Linköping

BLÅLJUS: Långa bilköer vid Braskens bro

Polisen haft ärenden om trafikbrott, viltolyckor, fylleri och brottsförebyggande arbete samt diverse kontroller på eget initiativ eller efter larm från allmänheten.

Oljeutsläpp orsakade köer på Råbergaleden

Räddningstjänsten rapporterade i morse att en traktor hade läckt olja på Råbergaleden vid Braskens bro i Linköping. Räddningstjänsten tog hand om läckaget som var straxt före rondellen. Ett körfält var öppet så att trafiken kunde flyta på i sakta mak.

Brand i företagslokal

Klockan 23:04 Polis, räddningstjänst och ambulans beordrades till Dalsgatan i Norrköping med anledning av en brand i en frisörsalong. Kort efter att polis anlänt till platsen hade räddningstjänsten släckt branden. Det finns inga uppgifter om personskador, enbart materiella skador. En förundersökning om mordbrand har inletts. De yttre avspärrningarna hävdes vid midnatt och polis har knackat dörr i området. En kriminalteknisk undersökning ska genomföras under fredagen. Det finns ingen misstänkt eller gripen i ärendet.

Trafikolycka på Södra promenaden

Igår klockan 18.12 larmades SOS om en trafikolycka på Södra promenaden i Norrköping.

En kvinna i 40-årsåldern som troligen färdades på elsparkcykel har kolliderat med en personbil. Kvinnan, som förts till sjukhus, är vaken och talbar. Vägen stängdes av och öppnade för trafik igen 18.50. Polisen utreder nu om något brott har begåtts.  

Två fordon i kollision

En förbipasserande kontaktade igår polis om att det inträffat någon form av kollision på riksväg 34 i höjd med Slätmon. Det ska enligt uppgifter från inringaren handla om en kollision mellan två bilar. I nuläget är det oklart om någon kommit till skada. Polis är på väg till olycksplatsen. En av förarna får en ordningsbot för ej anpassat avstånd till framförvarande fordon. 

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer