LHC har fått klart med en ny General Manager

Efter en tids av spekulation i media och bland ”experter” är det nu klart att LHC har skaffat sig en ny general manager. Linköping Hockey Club är överens med en av de kandidater som det spekulerats i kring; Andreas Hägglund som nu träder in i rollen som ny General Manager i klubben. Avtalet mellan parterna är skrivet fram till 2029. 

– Efter ett gediget arbete, med en tydlig kravprofil, intervjuer, personlighetstester och referenser har vi landat i att Andreas Hägglund är den person som ska leda det sportsliga arbetet framåt för Linköping Hockey Club. Andreas har under flera år arbetat framgångsrikt i Mora med såväl revitalisera juniorverksamheten som att bygga ett slagkraftigt A-lag med relativt små medel. Andreas driv, engagemang, noggrannhet och struktur är egenskaper vi värdesätter högt. Vi ser honom som en viktig pusselbit i vår förändringsresa och tror att han kommer att passa perfekt in tillsammans med Broc Little, säger Linköping Hockey Club:s VD och klubbdirektör Carl-Johan Stålhammar i en kommenterar på klubbens hemsida. 

Från Mora IK

Andreas Hägglund är född och uppväxt i Mora och han kommer närmast från Mora IK, där han under fem år har lett klubben som General Manager (GM) för både Herrlaget i Hockeyallsvenskan och för klubbens J20- och J18-lag. Med en lång erfarenhet inom både junior- och seniorverksamhet har Andreas en bred kunskap om svensk hockey på alla nivåer. Tidigare har han även arbetat som ungdomsansvarig och scoutat både juniorer och seniorer för Mora IK och Hockeygymnasiet. Under sin tid i Mora IK blev han nominerad till Årets Sportchef säsongen 2022–2023 i Hockeyallsvenskan, ett erkännande för hans framgångsrika arbete både på och utanför isen.

– Det känns väldigt bra och inspirerande. LHC är en väldigt respekterad och etablerad SHL-klubb. Jag tycker att det finns otrolig potential i Linköping Hockey Club. Det finns stora möjligheter att kunna göra någonting väldigt bra resultatmässigt med egentligen hela föreningen. Sedan så är det otroliga förutsättningar med faciliteter, organisation och så vidare. Det är en klubb som ska kunna göra väldigt mycket bra saker framöver, säger Andreas Hägglund.

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °