Det pågående kriget i Mellanöstern har lett till stor påverkan på den globala olje- och drivmedelsförsörjningen i och med att Hormuzsundet i praktiken är helt stängt för transporter sedan fyra veckor tillbaka.
Sverige har i nuläget ingen brist på drivmedel. Däremot har priserna på olja och drivmedel stigit både i Sverige och globalt men läget kan förändras snabbt.
Energimyndigheten följer utvecklingen noga i samverkan med berörda myndigheter och andra aktörer för att bedöma om och när åtgärder kan bli aktuella för att minska drivmedelsförbrukningen.
– Sveriges energisystem och ekonomi är tätt sammanlänkade med en global marknad. Händelser i omvärlden påverkar oss direkt, och vi kan hamna i en situation där Sverige och EU behöver införa åtgärder för att dämpa drivmedelsförbrukningen, säger Energimyndighetens generaldirektör Caroline Asserup, i ett pressmeddelande.
Effekterna märks redan på de svenska energimarknaderna i form av stigande drivmedelspriser. De sista leveranserna av olja och drivmedel som lämnade Mellanöstern innan konflikten inleddes anländer till Europa under april. I Europa är det främst tillgången på diesel och flygbränsle som kan påverkas då en stor andel av dessa bränslen vanligtvis importeras från Mellanöstern.
Beslut om lageravtappning
Sveriges beredskapslager hålls av kommersiella aktörer som är skyldiga att hålla lager som motsvarar 90 dagars nettoimport. Lageravtappning innebär att Energimyndigheten under en period sänker bolagens lagringsskyldighet, vilket gör att de avtappade volymerna omedelbart blir tillgängliga för marknaden. Den volym som Sverige deltar med motsvarar cirka 14 dagars lager.



