Begränsad framkomligheten på E4 

Med start vecka 15 börjar arbetet med att renovera en bro på E4 i höjd med Stenkullen strax norr om Norrköping. Under renoveringsarbetet begränsas framkomligheten. 

Renoveringsarbetet startar vecka 15 och håller på som längs till vecka 20.Hastigheten kommer att vara sänkt och trafiken kommer att ledas över till motsatt färdriktning. 

– Jag vill uppmana alla bilister att köra försiktigt förbi arbetsområdet. Det blir mer trafiksäkert både för dig som bilist men även för oss som jobbar i vägarbetsområdet, säger Mats Lilja, rojektledare Bro på Trafikverket i Sydöstra regionen, i ett pressmeddelande.  

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
9 ° C
9.2 °
8.7 °
81%
5.7m/s
100%
tis
8 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
11 °