Foto: Tommy Pettersson
Nu startar Trafikverket ett samråd för Stångådals- och Tjustbanans anslutning i Linköping.
De regionala tågbanan har varit föremål för en infekterad politisk debatt om finansiering från de parter som har nytta av kommunikationsmöjligheten som tåget utgör.
Samrådet handlar emellertid denna gång om en annan lokal och viktig fråga för Linköping som handlar om var, när och hur ska Stångådals- och Tjustbanans anslutning till kommunen ska se ut.
Placeringen av Resecentrum – ifrågasatt av många
I samband med att ett befintligt resecentrum i Linköping förmodligen kommer att flyttas, behöver anslutningen för Stångådals- och Tjustbanan förändras. För att möjliggöra Stångådalsbanans förändrade anslutning i Linköping kommer Trafikverket att upprätta en järnvägsplan. Länsstyrelsen ska fatta beslut om åtgärden kan antas medföra betydande miljöpåverkan och därför har ett samrådsunderlag tagits fram som ett första steg i arbetet med järnvägsplanen.
”Berörda” erbjuds nu av Trafikverket att, genom samråd ta del av och lämna synpunkter på Trafikverkets järnvägsplan. Under det fortsatta arbetet med planläggningsprocessen kommer ytterligare samråd att genomföras.
Samrådet genomförs mellan den 25 mars och 21 april 2026.
Synpunkter kan lämnas senast den 21 april 2026.
Underlaget till det aktuella samrådet fins på Trafikverkets webbplats:
Den här webbsajten använder cookies.
Läs mer