BLÅLJUS: Överfallslarm i Tornby och Misshandel i Gotfridsberg

Polisen har hanterat ett 80-tal händelser i Östergötlands län.

Misshandel i Gotfridsberg

Vid 22-tiden larmades polisen till en lägenhet i Gottfridsberg i Linköping på grund av en misstänkt misshandel. En pojke i 15-årsåldern grips, misstänkt för misshandel mot tre personer i lägenheten. Samtliga har en relation till varandra sedan tidigare. Ingen av de drabbade personerna ska ha behövt sjukhusvård. Pojken har under natten anhållits av åklagare.

Narkotikabrott

Polis larmades polisen om en kvinna ombord på en buss i Norrköping. Kvinnan var sovande och inte kontaktbar. Polis kom till platsen och kvinnan, som är i 40-årsåldern, fick följa med enligt LOB (Lagen om omhändertagande av berusade personer). Polisen upptäckte även att kvinnan har narkotika på sig, och hon misstänks därför för narkotikabrott genom innehav.

Stöld i Garage

Klockan 00.44 larmades polisen om att en obehörig person ska ha setts i ett garage i Silverringen i Navestad. Personen ska ha öppnat dörrar till bilar som varit olåsta. Polis kom till platsen och kontrollerade fordonen och identifierade en bil där personen kan ha tillgripit värdesaker. En anmälan om stöld ur fordon är upprättad. Gärningspersonen är okänd och det är i nuläget oklart vad som blivit tillgripet.

Överfallslarm i Tornby 

En väktare tryckte igår kväll på sitt överfallslarm från en matbutik i Tornby i Linköping med anledning av att en man var aggressiv och utåtagerande i butiken. Polis åkte till platsen och bara några minuter senare var mannen, som är i 25-årsåldern, gripen. Det är många människor på platsen och polisen arbetade med att höra vittnen för att få en klar bild över vad som inträffat. Rättsläget var initialt misshandel som senare ändrats till våld mot tjänsteman, Det finns inga uppgifter om att någon ska ha skadats. Förhör har hållits och målsäganden, väktaren, har kontrollerats av sjukvården. Den misstänkte har fått åka med till stationen för kroppsbesiktning samt förhör.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
8.8 ° C
9 °
8.1 °
89%
4.6m/s
100%
tis
8 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
11 °