BLÅLJUS: Misshandel, stöld och brand

Polisen har hanterat ett 130-tal händelser i Östergötland. Det har varit en hel del ärenden relaterade till berusning. Fler än 20 personer har omhändertagits enligt LOB eller skjutsats hem och endast två viltolyckor (rådjur/hjort) utan personskador.

Misshandel i Linköping

Polis larmades till en bostad i Gottfridsberg med anledning av att en man varit våldsam mot en kvinna han har en relation med. På plats kan en man i 35-årsåldern gripas. Han blir misstänkt för misshandel, skadegörelse samt ofredande och är nu anhållen. Kvinnan blev inte allvarligt skadad.

Brand i Gusum

Larm om en brand i en villa i Gusum inkommer. Räddningstjänst och polis åker. Branden, som startat på andra våningen, kan släckas och ingen kommer till skada. Polisen ska utreda orsaken till branden och skriver en anmälan om allmänfarlig vårdslöshet.

Stöld i Mantorp

Polis larmades om ett pågående inbrott vid ett företag i Mantorp. Även väktare åkte på larmet. På övervakningsfilmer ses två män försöka stjäla en fyrhjuling. När patruller anländer har männen flytt till fots. Efter en stunds sökande kunde de båda gripas. De båda är i 35-40-årsåldern och är utländska medborgare.

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °