Foto> Tommy Pettersson
Den 13 februari tilldelade Trafikverket kontrakt för Ostlänkens entreprenad Vagnhärad till Hochtief Infrastructure GmbH Tyskland Sverige Filial och entreprenad Skavsta till Bouygues Travaux Publics.
Det handlar om totalentreprenader för cirka sex mil järnväg vilket är en del av Ostlänkens totalt 16 mil nya dubbelspår mellan Järna och Linköping.
– Det här är en milstolpe för Ostlänken som gör att vi kommer närmare målet att möjliggöra fler, snabbare och smidigare resor i regionen Stockholm/Mälardalen–Östergötland. Vi har genomfört upphandlingarna effektivt och ser nu fram emot ett gott samarbete med våra leverantörer, säger Magnus Sjöberg, programchef för Ostlänken, i ett pressmeddelande med anledning av detta besked.
De aktuella upphandlingarna är startskottet för de första entreprenaderna med tidig leverantörssamverkan (TLS) inom Trafikverket. Arbetssättet innebär att leverantören engageras i ett tidigt skede för att bidra med expertis och erfarenhet, i syfte att stärka genomförandet och skapa bättre resultat. En avtalsspärr på tio dagar gäller innan kontrakten kan undertecknas.
– Dialogen med leverantörerna har varit avgörande för att möta framtida utmaningar och genomföra vårt uppdrag på bästa sätt, säger Magnus Sjöberg.
Satsningen är en del av den nationella planen för transportinfrastruktur, en historisk investering i väg och järnväg. Trafikverket ska åtgärda årtionden av eftersatt underhåll och samtidigt bygga ny infrastruktur.
– Vi ser rekordmånga anbud i upphandlingen med flera av världens största entreprenörer tillsammans med flera svenska leverantörer, säger Patrick Guné, verksamhetsområdeschef Trafikverket Stora Projekt. Denna tilldelning innebär nya resurser i form av personal och maskiner på den svenska marknaden vilket är nödvändigt för att klara framtida investeringar.
Den här webbsajten använder cookies.
Läs mer