Chrippa vill krypa ut ur buren 

Cirkusen runt Linköpingsinfluencern och mediepersonligheten Christoffer “Chrippa” Lundström fortsätter i Hovrätten.  

I fredags startade förhandlingarna i Hovrätten gällande ett flertal ekobrott. Då var läktarna fullsatta, idag rapporteras det om betydligt glesare rader. “Chrippa” är inte nöjd med domen och vill ha ett kortare fängelsestraff än det två och nio månader som han blev tilldömd av Linköpings tingsrätt. Han fick också näringsförbud i fem år att betala staten 900 000 kronor plus ett skattetillägg på 500 000 kronor. 

Olovligt spel

De här brotten är “Chrippa” dömd för – grovt bokföringsbrott, grovt skattebrott, grovt penningtvättbrott, grovt folkbokföringsbrott samt främjande av olovligt spel. 

Det är inte enbart “Chrippa” som överklagat utan även åklagarsidan som menar att han borde få ett strängare straff. Dagens förhandling har enligt rapporter i medier varit en stillsam historia som inte heller verkar intressera en bredare allmänhet. 

Rättegången är planerad att pågå under flera dagar och inleddes den 13 februari 2026. Det är en omfattande överklagandeprocess där både Chrippa (som vill ha ett mildare straff) och åklagaren (som vill se ett strängare straff) medverkar. 

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °