Äldre personer ska nu kunna bidra ideellt som ett stöd för elever och lärare i skolan, till exempel med läxläsning och ökad vuxennärvaro på raster.
Andra kommuner har redan infört volontärer och det lyfts fram som ett sätt att öka tryggheten och ge seniorer ett meningsfullt sammanhang.
Bifall till Linköpingslistan
Beslutet om volontärer i skolan grundar sig i en motion från Linköpingslistan som S-M-styret har valt att bifalla. Beslutet fattas på barn- och ungdomsnämndens sammanträde 12 februari.
– Vi ser att seniorer och andra frivilliga kan spela en positiv roll i skolmiljön, till exempel genom ökad trygghet och mer stöd vid läxläsning, säger Elias Aguirre (S), kommunalråd och ordförande i barn- och ungdomsnämnden i ett pressmeddelande.
Ersätter inte ordinarie personal
Seniorerna ska enbart vara ett komplement och inte ersätta ordinarie personal. Som ett stöd har kommunen nu tagit fram tillämpningsanvisningar som beskriver hur volontärer kan tas emot och organiseras på ett rättssäkert och praktiskt sätt. Det blir sedan upp till varje rektor att besluta om huruvida man vill använda sig av möjligheten att ta in volontärer på respektive skola.
– Det är upp till varje rektor att avgöra om det här kan bidra på just den egna skolan, genom det här beslutet visar vi på möjligheterna, fortsätter Elias Aguirre.



