Protesterna runt om i världen fortsätter med oförminskad styrka. Även i Linköping pågår det manifestationer mot den brutala regimen i Iran sedan några veckor tillbaka.
Igår hölls det en demonstration och ett appellmöte på Stora torget för frihet och demokrati i Iran. Demonstrationståget gick igenom stadskärnan från Stora torget till Lilla torget med slagord som; Ned med Khamenei -Ned med diktatur- Regimskifte i Iran- Stäng ambassaden/Terrorcentralen!

10 miljoner kronor till de som verkar för yttrandefrihet
Nu har även regeringen förstått att stödet till de som protesterar i Iran är värda att stödja. Regeringen har i veckan beslutat om 10 miljoner kronor till stöd för människorättsförsvarare, demokratiförespråkare eller andra aktörer som verkar för ökad yttrandefrihet i Iran. Stödet kommer att kanaliseras via Sida.
– Arbetet med att värna yttrande- och mötesfriheten i Iran är viktigare än någonsin. Det här stödet är ytterligare en pusselbit i Sveriges långvariga stöd för den iranska befolkningen och deras rättmätiga krav på respekt för mänskliga rättigheter och demokrati, säger bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa i ett pressmeddelande.



