Kultur

Mellofesten har börjat

Linköping är startort när Mellocirkusen drar igång nu i helgen. Men i stan är redan festen igång och det sedan i lördags med en massa kul runt om i främst själva city.  

Det är skyltverkstad, temakvällar och träningspass, helgpåsar och bakelser men viktigast är såklart själva tävlingen nu på lördag i SAAB arena då startfältet består av Greczula, Jacqline, Noll2, Junior Lerin, Indra och A-Teens.  

– Det är faktiskt åttonde gången vi gör Mello här i Linköping och arenan, säger Anders Thorén på Visit Linköping och Co och menar att han nog snart får guldklocka då han gjort samtliga av dessa deltävlingar.  

– Vi får Mello hit till Linköping vart tredje år och folk brukar undra om jag tjatar mycket på dem. Det gör jag inte nästan alls. De vet att Linköping vill ha Mello och de, Live Nation, SVT och All things live”, vet att det fungerar på alla sätt här. Sedan älskar Linköpingsborna sitt Mello. I år har vi sålt 15 000 biljetter till tre föreställningar. Gjorde vi inte det så skulle man nog tveka att komma tillbaka, förklarar Anders Thorén vidare. 

Inte bara Mello 

Men det är inte bara själva deltävlingarna som lockar. Det sker en massa olika arrangemang under en hel vecka. Folk går ut, hotellen är fullbelagda (bara själva Melloföljet består av 400 personer, krogarna har gäster även mitt i veckan och ja, det är bara fest och glädje.  

– Om man som evenemangschef ska uttala sig så kostar det en slant att ha dem här men samtidigt drar vi in nio miljoner till stan och dess näringsidkare. Det är ju lite därför vi finns. När man har jobb, boende allt sådant måste man även ha kultur och nöje, menar Anders Thorén.  

           Men har du nåt stalltips då – vem vinner i Linköping? 

– Nu är jag ju inget schlagerfan så du frågar fel person, skrattar Thorén men berättar att det finns de som menar att Greczula kommer att vinna inte bara i Linköping utan hela tävlingen. Själv tycker jag Junior Lerin verkar trevlig, avslutar Anders Thorén.

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer