Linköping

BLÅLJUS: Viltolycka, misshandel och bussbråk

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 110-tal ärenden som rör Östergötlands län.

Vårdslös körning

Vid 22.45-tiden larmades polisen om misstänkt vårdslös körning i Mantorp, Mjölby. På en parkeringsplats på Runvägen ska många bilar ha kört runt. Polis åkte till platsen för en kontroll och pratade med ungdomarna. Polis genomförde även en inspektion av fordon. En pojke i 15-årsåldern får böter för att brister upptäckts vid inspektionen.

Misshandel i Vasastaden

Vid 23.45-tiden larmas polisen om en misstänkt misshandel i en lägenhet i Vasastaden i Linköping. Från lägenheten hörs bråk och skrik. Polis åker till platsen och anträffar två personer, en man och en kvinna i 30-årsåldern som har någon form av relation till varandra. Båda parter misstänks för misshandel mot varandra.

Viltolycka

Vid 03.30-tiden larmades polis om en trafikolycka på Skärblackavägen i Norrköping. En bil har väjt för vilt och åkt ned i diket. Polis har varit på plats och pratat med föraren. Inget brott misstänks. 

Bråk på buss i Linköping

En man ska ha slagit en kvinna på en buss vid resecentrum i Linköping. Varför detta inträffat är oklart, men den drabbade kvinnan ska ej kommit till allvarlig skada. Polis har varit ute i området och talat med den drabbade samt diverse vittnen. Någon misstänkt person är i nuläget ej påträffad. En anmälan gällande misshandel av normalgraden upprättas. 

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer