Snart är det dags igen för Michael Gharibs gränslöst omtyckta julbord i Munkkällaren; En gemensam Jul, arrangeras för åttonde året i rad, Julbordet med med julklappsutdelning, musikunderhållning har blivit en kär tradition som många Linköpingsbor ser fram emot.
Första gången som “En gemensam jul” genomfördes var 2018 i Linköpings Arena. Sedan dess har arrangemanget varit placerat i Munkkällaren och det har vuxit rejält i popularitet.
Rekordmånga sponsorer
Julprojektet stöttas av sponsorer vilket gör det möjligt för Gharib att erbjuda familjer, barn och ungdomar julklappar och julmat i en Tomtemysig miljö.
– Jag är otroligt tacksam över den uppbackning vi får ifrån våra sponsorer. I år har över 50 företag och föreningar stöttat Gemensam jul med gåvor och pengar. Det är rekord för projektet. Det är även rekord när det anmälda deltagare, berättar Michael Gharib vidare.
– Förra året hade vi 275 besökare. I år är det betydligt fler som anmält sig. Jag vill passa på att rikta ett stort tack till alla våra sponsorer och samarbetspartners. Ert stöd gör en oerhörd skillnad.
Kontakta Michael
– Julen är en tid för gemenskap då man gärna träffar vänner och familj, men för många är det också en väldigt ensam högtid. Man kanske inte har nära och kära i närheten eller så räcker inte riktigt ekonomin till för alla måsten under julen, menar Michael som en förklaring till varför han jobbar ideellt med sina juletidsprojekt.




