Linköping

BLÅLJUS: Polisen varnar för bedragare

På lördagsmorgonen upprättade polisen en anmälan om försök till bedrägeri i Berga i Linköping. 

En dam i 90-årsåldern blir uppringd av någon som säger att denne ska komma och byta ut hennes brandvarnare. Men damen fattar misstankar, dels på grund av att det är helg och hon har dessutom nyligen fått nya brandvarnare. Hon kontrollerar med sin hyresvärd som inte planerar något hembesök eller byte.

Anmäl till polisen

Det här är ett rådigt och alldeles korrekt agerande av damen som förutom att kontrollera även ringer polisen för en anmälan. I Region Öst arbetar polisen sedan i våras på ett nytt sätt för att kunna fånga och lagföra de ofta organiserade ligor som ägnar sig åt bedrägerier. Polisen uppmanar alla att anmäla, även vid försök, och inleder förundersökningar för att på så vis kunna klustra ärenden och eventuellt sätta dem i samband med varandra. 

Lägg på luren

Polisen uppmanar till vaksamhet och att man ber om att få motringa. Känner man sig tveksam eller osäker, kontakta polis eller en närstående. Släpp aldrig in okända människor i bostaden.

Polisen uppmanar också anhöriga till äldre personer om att prata med dem om detta. Bedragarna är ofta skickliga och manipulativa. Ibland skrämmer man den utsatta personen att något hemskt har hänt eller kommer att hända, för att sedan bli hjälpsam och på så vis kunna lura till sig värdeföremål eller inloggningsuppgifter. Om någon du inte känner ber om bankuppgifter eller andra personliga uppgifter – lägg på luren! 

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer