BLÅLJUS: Farligt föremål i Norrköping

Misstänkt farligt föremål vid Hagebygatan

Vid 15-tiden igår genomfördes ett planerat utredningsarbete i en bostad på Hagebygatan. I samband med att polis ska kliva in i en lägenhet kastas ett föremål ut från ett fönster.

Polisen upprättade en förundersökning om grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor. Bombskyddet omhändertar föremålet och boende kan återvända till sina bostäder. Avspärrningen kommer att hävas. Föremålet kastades från den lägenhet där polis genomförde ett utredningsarbete. En man som befann sig i lägenheten är gripen, misstänkt för grovt brott mot lagen om explosiva och brandfarliga varor. Mannen är i 25-årsåldern. Lägenheten är avspärrad och polisens tekniker kommer att göra en undersökning av lägenheten. Mannen i 25-årsåldern har anhållits av åklagare.

Bråk inomhus i Finspång

Polis larmades 23:10 till en bostad i Finspång med anledning av bråk inomhus. När polis anlänt till platsen greps en man i 65-årsåldern misstänkt för misshandel. Målsägande, en kvinna i 60-årsåldern, var ej i behov av sjukhusvård.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
9 ° C
9.2 °
8.7 °
87%
4.6m/s
100%
tis
10 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
10 °