Linköping

Idag startar älgjakten i Östergötland – 1 532 älgar får skjutas

Älgjakten i Östergötland börjar idag och pågår fram till den 31 januari. I länet får 1 532 älgar fällas.

De årliga avskjutningsmålen, som i år är 1 532 älgar, beslutas av Länsstyrelsen Östergötland genom älgförvaltningsgruppernas förvaltningsplaner. Under jaktåret 2024/25 fälldes totalt 1 332 älgar av de 1 576 tilldelade inom älgjaktsområdena.

Älgstammen har medvetet minskats i syfte att få ner betesskadorna på skog. Det är ett långsiktigt arbete som görs för att få balans mellan mängden vilt och deras tillgång till föda. Dock är skadorna fortfarande högre än de satta skademålen i länet.

– För att lyckas få ner skadorna krävs ett samarbete mellan markägare och jägare med att minska det totala betestrycket av övrigt klövvilt samt att öka mängden tillgängligt foder i skogen, säger Markus Grenestam, vilthandläggare på Länsstyrelsen Östergötland i ett pressmeddelande.

Att tänka på för allmänheten under jaktperioden: (Länsstyrelsen Östergötland)

  • För den som inte jagar, men planerar att vistas i skog och mark under jaktperioden finns saker som kan vara bra att tänka på:
  • Alla har rätt att röra sig i skogen under tiden det bedrivs älgjakt, men det är viktigt att visa hänsyn till varandra.
  • Har du hund håll den gärna kopplad i skog och mark.
  • Var uppmärksam och ta det lugnt när du kör bil – älgar, andra vilda djur och jakthundar kan plötsligt dyka upp på vägen.

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer