Linköping

Strandfiket utsatt för stöld och sabotage

I natt råkade Mickeys Strandfik och dess ägare Michael Gharib ut för ett obehagligt besök. Några tragiska figurer hade fått för sig på nattkvisten att de var tvungna att gå ned förstöra och ”skita” ner vid strandfiket.

Den nattliga attacken är polisanmäld och Michael har städat upp efter förstörelsen men är väldigt besviken över att folk vill skada verksamheten.

– Igår kväll fick jag ett telefonsamtal från en väktare som berättade att det var rörelse och folk bakom kiosken. Jag springer dit men eftersom det var mörkt såg inget speciellt. Först på morgonen såg jag att folk hade varit där och förstört ganska mycket och stulit en av mina övervakningskameror, säger Michael och fortsätter att berätta om att vandalism brukar förekomma några gånger per år.
– De som har varit här i natt har skurit sönder stolar, kastat ut stolar och kuddar i Stångån samt stulit bland annat en kajak som jag senare hittade på andra sidan Tullbron. De har även försökt att bryta upp och stjäla cyklar och Elbåtar.

Mickey’s strandfik lever

Här har någon lämnat DNA- prov i form bajs under nattimmarna.

Besöksantalet vid Strandfiket har varit betydligt lägre, under perioden maj – till skolstartsveckan nu i augusti 2025, än vad det har varit förr om åren.

Anledningarna till detta besökstapp har bland annat varit att folk inte känner till att strandfiket har öppnat igen efter rivningen av den gamla byggnaden.

– Det ringer fortfararande förvånade linköpingsbor till mig och undrar om det är sant att Strandfiket har öppnat i år, berättar Gharib.

På andra sidan Tullbron hittade Gharib den stulna kajaken.

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer