Linköping

Nu är det klart! – I tre år till

Våren är kommen och förhoppningarna är som vanligt höga på en riktigt skön sommar.

Strandfikets ägare Michael Gharib är en av de som hoppats bra väder och dessutom kämpat hårt för att hans verksamhet ska kunna öppna igen nere vid Stångå Strand.

I pressmeddelande och i media utlovade politiker att det skulle komma att bli en fortsättning med ett säsongslov och en ny byggnad nere vid Stångån. På kommunens hemsida och i media basunerades det ut, sedan sommaren 2024, ut att allting skulle vara klart.

Inte klart

Men det enda som var klart fram till igår (29e april 2025) var att kommunen tvingade Michael att riva Strandfikets kiosk och därefter återställa marken där byggnaden stått. Detta föranledde att drygt 12 000 upprörda linköpingsbor skrev på protestlistor för att försöka rädda det populära Strandfiket.

Kommunen och Michael Gharib har sedan november 2024 haft ett antal möten med politiker där det diskuterats hur Strandfikets verksamhet skulle kunna drivas vidare ett antal år framöver.

Under våren 2025 har Michael Gharib och kommunala tjänstemän förhandlat om villkoren för en fortsatt drift av Strandfiket. På dessa förhandlingar har ett bland annat ett Tjänstekoncessionsavtal diskuterats. Från början stod parterna långt ifrån varandra men efter hand kunde en överenskommelse tas fram.

Nu är det klartMickey’s strandfik lever kvar i tre år till

Igår signerades Tjänstekoncessionsavtalet som garanterar en verksamhet för Michaels populära strandfik i tre år till.

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer